Dzięki systemowi dysz pulsacyjnych zagwarantowaliśmy stały przepływ materiału i usprawniliśmy produkcję.

Skutecznie wyeliminowaliśmy problem zalegania wełny mineralnej na ścianach filtra workowego. Dzięki zoptymalizowanej pracy dysz pulsacyjnych zapewniona jest ciągłość opróżniania filtra.

Czas realizacji

W czasie ruchu

Instalację doprowadzającą sprężone powietrze wraz z kolektorem sprężonego powietrza zamontowaliśmy na ruchu, bez konieczności zatrzymywania pracy filtra. 

 

Podczas odstawienia w czasie jednej zmiany zakładowej

Dysze pulsacyjne oraz instalację zasilania udało nam się zamontować w czasie planowego odstawienia filtra workowego.

 

8 godzin czyli jedna zmiana

W tym czasie zamontowaliśmy dysze pulsacyjne z systemem sterowania i uruchomiliśmy gotową instalację.

01 |

Problem klienta

Wełna kumulowała się wewnątrz filtra, ściśle przylegając do jego ścian, a podajnik ślimakowy nie był w stanie zebrać całości materiału. Duże ilości osadzającej się wełny powodowały nawisy, które można było usunąć tylko manualnie, wchodząc do środka. Każda tego typu sytuacja wymagała odstawienia filtra i stwarzała poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia pracowników czyszczących podajnik ręcznie. 

 

Wyzwania

Największym wyzwaniem podczas projektowania tej instalacji była niepewność, czy zastosowanie dysz z jednej strony filtra nie będzie powodowało nowych problemów po drugiej stronie. W związku z tym przygotowaliśmy kolektor sprężonego powietrza na ewentualną rozbudowę całej instalacji

 

Dodatkowym wyzwaniem była sprawna koordynacja prac. Zależało nam na tym, by montaż dysz i uruchomienie całej instalacji mogło odbyć się podczas krótkiego odstawienia planowanego. 

  • Szczegółowe testy materiału w laboratorium Polstage.
  • Symulacja przepływu materiału.
  • Dopasowanie systemu do wyzwań zakładu: dysze pulsacyjne VA51C o dużej energii (ponad 70 litrów powietrza w 0,25 sekundy).
  • Montaż i uruchomienie systemu w zakładzie.
  • Dysze pulsacyjne VA51C 
  • Elementy montażowe serii MPS
  • Wzmocnienia miejsc montażu dysz przy pomocy dodatkowych blach
  • Szafy sterownicze oparte o przekaźniki programowalne Siemens LOGO

Co zrobiliśmy w ramach projektu?

W procesie projektowania wykonaliśmy serię prób z materiałami na naszym stanowisku badawczym, co pozwoliło dokładniej określić parametry materiału oraz symulować ich uwalnianie za pomocą dysz pulsacyjnych. 

 

Wykorzystując wcześniejsze doświadczenia oraz pozyskane dane i analizę geometrii filtra, zaprojektowaliśmy:

  • ilość urządzeń,
  • optymalne miejsca ich montażu, 
  • algorytmy sterowania

 

W pierwszej kolejności podczas pracy filtra workowego zamontowaliśmy kolektor sprężonego powietrza, który wcześniej dostosowaliśmy do możliwości późniejszej rozbudowy instalacji. Następnie podczas odstawienia filtra wykonaliśmy dwa otwory w ścianach oraz zamontowaliśmy dysze wraz ze wzmacniającymi je blachami. Następnie uzbroiliśmy instalację w sprężone powietrze i uruchomiliśmy system. Całość prac została wykonana podczas trwania jednej zmiany zakładowej.